Posted on

Březen v zahradě

Semena, semenáčky, rostlinky a březen v zahradě

Březen v zahradě  končí a Vy už určitě máte vysety semena letniček, bylinek, paprik a další zeleniny. Semenáčky už máte určitě také vyjednocené, aby byly rostlinky silné. Růže byste již měli mít také zastřižené, ještě než se ukážou nové výhonky.

Semenáčky nemusíte mít v kupovaných plastových kontejnerech, stačí Vám kelímky od jogurtů. Ty poslouží úplně stejně. V teplejších oblastech můžete do studeného pařeniště vysévat semena, ale v chladnějších oblastech počkejte do dubna.

Březen v zahradě
sněženky

Na zahradě jsou vidět bledulky, šafrány, sněženky a další jarní kytičky. Tulipánům vylézají listy ze země a další trvalky mají také naspěch. Všechno začíná pučet, prostě příroda se pěkně probouzí a březen je v plném proudu.

 

Je nejlepší doba na dělení velkých trsů bylinek( 4 – 5 let starých). Je dobré je také po rozdělení přesadit na jiné místo.

Mečíky

V teplejších oblastech můžete začít s výsadbou hlíz mečíků, v chladnějších počkejte na konec dubna a začátek května. Hlízy se sází ve skupinách 10-15 cm od sebe. Pokud chcete výstavní květy zasaďte je asi 30 cm od sebe a 5 cm hluboko. Pokud byste je nezasadili dost hluboko, mohly by se Vám květy vyvracet.

Lilie

Také cibule lilií byste již měli mít zasazeny. Pokud ještě nemáte zasazeno, je nejvyšší čas. Nezapomeňte cibule prohlédnout, jestli nejsou napadeny bazální hnilobou. Sázejte do dvaapůlkrát
větší hloubky než je výška cibule. Lilie nemají rády chudou půdu ani čerstvý hnůj, proto před sázením zapracujte do půdy odleželý kompost.

Stromy

Březen je poslední měsíc, kdy můžete sázet prostokořenné stromky a keře. Nyní je nejlepší doba na prořezání slivoní a třešní, ostatní stromky byste již měli mít prořezané dříve.

Keře

Keře jako maliníky a ostružiny můžete v březnu také sázet. Po zasazení je však silně seřízněte. Při prvních známkách růstu odřízněte všechny výhony podzimních malin těsně nad zemí.

Plamének

Máte na zahradě loňský Plamének? Odstraňte pouze ty výhony, které nenesou živé pupeny. Plamének vytváří květy na nových výhonech, můžete tedy seříznout loňské výhony až na délku 8-15 cm. Zastřihávejte ještě než se pupeny plně rozvinou.

Blahočet chilský

Máme březen a Blahočet je stále stejně rezatý jako v únoru. Jen špičky větví jsou trochu zelené.
Uvidíme, co bude dál. Zatím žije.

Vše pro zahradu